سایت تاما صفحه اول سایت تماس با ما ورود اعضاء پست الکترونیک
اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی
گروه آموزشی زیست شناسی
منوی اصلی

   خلاصــه خبـــر    ترکیب دو دارو می‌تواند در ۱۱ روز تومور سرطان پستان را 'محو کند'

دانشمندان بریتانیایی مدعی‌اند که با تجویز دو دارو توانسته‌اند تومورهای ناشی از سرطان پستان را در برخی از بیماران در عرض ۱۱روز بسیار کوچک یا به کلی محو کنند.http://www.iranbiology.ir/news/images/newspost_images/160311024140_tumour_cancer_treatment_640x360_spl_nocredit.jpg

ترکیب دو دارو می‌تواند در ۱۱روز تومور سرطان پستان را 'محو کند'

دانشمندان بریتانیایی مدعی‌اند که با تجویز دو دارو توانسته‌اند تومورهای ناشی از سرطان پستان را در برخی از بیماران در عرض ۱۱روز بسیار کوچک یا به کلی محو کنند.

به گفته این دانشمندان، این یافته جدید "غیرمنتظره" که در آخرین کنفرانس سرطان پستان اروپا مطرح شده است می‌تواند نویدبخش این باشد که شاید در آینده نزدیک زنان مبتلا به سرطان پستان از شیمی درمانی بی‌نیاز شوند.

به گفته محققان بریتانیایی، این یافته می‌تواند گامی بسیار موثر برای درمان کامل سرطان تلقی شود.

با وجود این، پزشکانی که این یافته‌های جدید را در کنفرانس سرطان پستان اروپا ارایه کردند می‌گویند نتایج به دست آمده نه هدف آنها بوده و نه انتظار آن را داشته‌اند.

آنها فقط در پی این بوده‌اند که چه طور در فاصله کوتاه میان تشخیص تومور و آغاز درمان برای برداشتن تومور این دو دارو می‌توانند موثر واقع شوند. نتیجه آن بود که وقتی جراحان آماده برداشتن تومور شدند، در بعضی از بیماران اثری از تومور نیافتند.

پروفسور جودیث بلیس، از موسسه تحقیقات سرطان لندن گفته اثربخشی (این داروها) 'فوق العاده' بوده است.

او به بی‌بی‌سی گفت: "شگفتی ما بیشتر از آن است که اثربخشی این داروها در دوره زمانی خیلی کوتاهی روی داده است."

به گفته پروفسور بلیس: "آنچه که آشکار است در برخی از بیماران تومور کاملا از بین رفته است. این واقعا حیرت انگیز است و بسیار سریع روی می‌دهد."

به عقیده این محقق سرطان ممکن است استفاده از این دو دارو منجر به آن شود که در آینده برخی از زنان مبتلا به سرطان پستان به شیمی درمانی نیازی نیابند.

این دو دارو، لاپاتینیب و تراستوزامب که دومی به هرسپتین شهرت دارد پروتئینی اچ.ای.ار.۲(HER۲) را هدف می‌گیرند. پروتئینی که در بسیاری از موارد سرطان پستان عامل رشد تومور شناخته می‌شوند.

پ. ن.: Her2 در گروهی از سرطان های پستان کهHer2+ هستند و دارای بیان بالای این پروتئین می باشند، نسبت به لاپاتینیب و تراستوزومب پاسخ می دهند. البته لاپاتینیب مهار کننده گیرنده دیگری موسوم بهEGFR نیز هست و اختصاصی برایHer2 نمی باشد.

منبع
نویسنده: P. Jabbarzadeh | سرطان و سلول های بنیادی | http://www.iranbiology.ir/news/images/generic/lite/nonew_comments.pngارسال نظر: